معرفی آزمون تعیین سطح ترکی استانبولی TYS

آزمون  تعیین سطح ترکی استانبولی که به صورت آزمون بین‌المللی برای بررسی سطح زبانی زبان‌آموزان خارجی برگزار می‌شود، برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۲ برگزار شد و جالب اینجاست که نخستین آزمون آن نیز برای زبان‌آموزان ایرانی در مرکز یونس امره در تهران صورت گرفت.
در سال ۲۰۱۳، این آزمون در ۱۰ مرکز فرهنگی ترکیه در سراسر جهان برگزار شد. این آزمون، در سال سه‌بار برگزار می‌شود و هزینه آن ۱۰۰ دلار برای ایرانیان و برای برخی کشورها ۸۰ دلار است. این آزمون فعلا به صورت کتبی برگزار می‌شود و برگزارکنندگان تصمیم دارند تا طی سال‌های آتی به صورت اینترنتی، همانند تومر، نیز آزمون برگزار کنند.
آزمون ته‌یه‌سه، شامل خواندن، گوش دادن، نوشتن و صحبت کردن است و در دو بخش برگزار می‌شود: خواندن، نوشتن و گوش دادن در یک بخش و صحبت کردن که شامل صحبت آزاد و مکالمه است در بخش دوم برگزار می‌شود.
آزمون در کل سه ساعت طول می‌کشد که فقط ۱۵ دقیقه آن به بخش دوم اختصاص دارد و بقیه زمان به نوشتن، خواندن و گوش دادن اختصاص یافته است.
در این آزمون برای قبول شدن باید در تمامی موارد امتحانی، حداقل نصف سوالات درست پاسخ داده شده باشند. یعنی در نوشتن باید نصف نمره کامل، در نوشتن نصف نمره کامل و …کسب شود تا زبان‌آموز بتواند نمره قبولی در کل آزمون را بدست بیاورد.
بنابراین اگر کسی در سه بخش از این آزمون نمره قبولی را کسب کند ولی در یک بخش کمتر از حد نصاب نمره بیاورد، خود به خود حذف می‌شود.
در پایان آزمون به افرادی که از صد نمره، بین ۵۵ تا ۷۰ کسب کنند برگه «ب دو»؛ به نمره ۷۱ تا ۸۸، برگه «ج یک» و برای ۸۹ تا ۱۰۰ برگه «ج دو» اعطا می‌شود و مدت اعتبار آن‌ها فقط دو سال است.

موسسه بین المللی آوا مهدتدبیر با هدف تسهیل امور زبان آموزان تهرانی و شهرستانی که فرصت حضور در مرکز یونس امره برای ثبت نام آزمون را ندارند، طی قراردادی با این مرکز، مجوز ارائه خدمات به شرکت کنندگان در آزمون اعم از ثبت نام و تعیین زمان دقیق آزمون با همکاری مرکز یونس امره را کسب کرده است. علاقمندان میتوانند با حضور در مرکز آوا و ارائه کپی کارت ملی و مبلغ آزمون، از خدمات این موسسه بهره مند شوند.