TUS پزشکی

 آزمون توس پزشکی

این آزمون هر ساله در دو نوبت در ماه های آوریل و سپتامبر براي متقاضيان تحصيل در رشته هاي پزشكي در دانشگاه هاي تركيه در شهر آنكارا برگزار می شود و ازدو قسمت آزمون زبان خارجی وآزمون علمی تشكیل شده است. هدف از آزمون زبان خارجی انتخاب داوطلبین واجد شرایط برای شركت در آزمون علمی است.

در آزمون زبان خارجی دانشجو می با یست از 100 امتیاز حداقل 60 امتیاز كسب كند و گر نه حق ورود به آزمون علمی را نخواهد داشت. آزمون در تاریخی كه از سوی شورای آموزش عالی كشور تركیه از طریق دفترچه راهنمای آزمون توس( tus ) مشخص می شود ساعت 9:30 صبح برگزارخواهد شد و نتیجه آزمون توس فردای آنروز ساعت 11 صبح بصورت لیست در محل برگزاری امتحان دردسترس داوطلبین قرار می گیرد. دانشجویانی كه حد نصاب قبولی را كسب كرده اند وارد آزمون علمی توس خواهند شد كه همان روز رأس ساعت 13:30 برگزار خواهد شد.

آزمون دوس دندانپزشکی

اين آزمون در ماه هاي مي(Mayıs) و ماه سپتامبر(Eylül) در تركيه جهت تخصص رشته دندانپزشكي و تحصیل در دانشگاه هاي تركيه برگزار میگردد. در سالهاي گذشته كليه دندانپزشكان جهت ادامه تحصيل در دانشگاه هاي تركيه در مقطع تخصص از طريق آزمون ALES اقدام میكردند. اما از سال 2012 آزمون DUS جايگزين شد.

دانلود نمونه سوالات دوس دندانپزشکی ترکیه

آزمون معادلسازی مدارک پزشکی STS

علاقمندان به تحصیل در بخش تخصص پزشکی و دندان پزشکی باید ابتدا در این آزمون که به زبان ترکی استانبولی برگزار میشود حضور پیدا کنند و بتوانند نمره حد نصاب را کسب کنند تا پس از آن وارد آزمونهای تخصصی شوند.

دوره آموزشی:

متاسفانه دوره آموزش توس و دوس در ایران بصورت کلاسی وجود ندارد و فقط از طریق دوره های آفلاین که در ترکیه تهیه شده اند این امکان فراهم میشود. علاقمندان باید ابتدا زبان ترکی را فرا بگیرند تا قادر به مطالعه کتابها و درک سی دی های آموزشی باشند.

کتابها و سی دی ها را میتوانید از موسسه آوا مهد تدبیر تهیه کنید.